Gülgün Süt Ürünleri, Sn. Halil Betmezoğlu tarafından kurulmuş bir aile şirketidir. Halil Betmezoğlu o yıllarda, şöför olarak atıldığı iş hayatına, Kıbrıs Süt Endüstrisi Kurumunda günlük süt toplayarak devam ediyordu. Süt ve süt mamüllerine sevdalı olan Halil Bey, fabrika ve çiftçilerden sektör hakkında bilgi toplayıp, gözlem yaparak süt ve süt ürünlerinde tecrübe kazanıyordu.

1990 yılında, kendi evinde 25m² küçük bir odada, geleneksel tarzında kalaylı kazanlarda, odun yakarak, günlük 100 litre süt işleyerek Yoğurt üretimine başladı.

1991 yılında, üretimi artırmak adına, evin diğer odasını da ekledi. Çelik kazanlar kullanmak sureti ile, ocaklarda günlük 300 litre süt işleyerek, Yoğurt ve Ayran üretmeye devam etti.

1994'te, Yoğurt üretimindeki talep artışı doğrultusunda, yine kendi evinin avlusunda 250m²'lik ayrı bir küçük bina inşa ederek, günlük 500 litre süt işlemeye, Yoğurt ve Ayran üretmeye devam etti.

2000 ve 2007 yıllar arasında, bina 600m²'ye, süt işleme miktarı ise 7.000 litre'ye çıkarılmıştı.

Halil Bey'nin oğlullarından, Yunus Betmezoğlu ve Mustafa Betmezoğlu, süt sektörünü babaları kadar sevmiş ve küçük yaştan bu yana, sektörde bilgi ve tecrübe sahibi olmuşlardı. Dolayısı ile Halil Bey 2007 yılında, sıkı bir deneyim ve eğitim aldıklarından emin olduğu oğullarına, tüm işletmeyi devretti.

2008 ve 2011 yıllar arası, başka bir fabrikayı tüm haklarıyla satın aldılar ve günlük 10 ton süt işleyerek, Geleneksel Kıbrıs Hellim Peyniri ve Taze Kaşar Peyniri üretmeye başladılar, Yoğurt ve Ayran üretimine ise eski tesiste devam edildi. Ürünlerdeki sürekli talep artışı sebebiyle, daha büyük ve yeni bir fabrikanın inşa edilmesi için proje hazırlanması için İtalya'dan profesyönel bir ekip tayin ettiler. Nihayetinde, 2012 yılında yeni fabrikanın görkemli açılışı yapıldı ve tüm üretim donanımlı, modern ve son teknoloji yeni tesiste yapılmaya başlandı.

Toplam 14.000m2 (4.500m²e kapalı) alanda üretim yapılmakta olan Gülgün Süt Ürünleri Tesisi, 70-100 ton (mevsime göre) günlük süt işleme kapasitesinde, Kıbrıs'ın en modern, en donanımlı, en teknoljik ve üstün hijyen standartlarına sahip tesisidir.
Gülgün Süt Ürünleri Tesisi, 11 kişilik Yönetim Kadrosu, 54 işçisi, 17 araçtan oluşan filosu, ISO 9001 ve ISO 22000 belgeleri ve tüm donanımları ile bir aile işletmesi olarak yoluna devam etmektedir.


Bizde bir söz vardır "Doğru direk yıkılmaz." Siz doğru yoldan şaşmayın, önünde sonunda hedefinize ulaşacaksınız. Bize öğretilen budur. Onun için biz hiçbir zaman kalitemizi bozmadık. En iyiyi üretmeye çalışıyoruz ve iyi yolda olduğumuza da inanıyoruz.